Bu bölümde iletişim araçlarından gelen sorular cevaplanmaktadır.

Okuduğum bölümün kendime uygun olmadığını düşünüyorum.Bundan sonra ne yapabilirim?

Eğitim sisteminden kaynaklandığına inandığımız bu durum karşısında, insanların büyük bir kısmı gelecekteki iş yaşantılarına umutsuzluk içerisinde bakmaktadırlar. Bu durum sizleri umutsuz hale getirmemelidir. İş yaşantısında ki mesleklerin büyük bir kısmı bölüm bağımsız yapıya sahiptir. Yani şu bölüm mezunları bu işe yapar diye bir kural yoktur. Bu konuyu şu şekilde anlatırsak daha anlaşılır olacaktır. İş yaşantısında öyle işler vardır ki mezun olunan bölüm önemlidir. Bu bölümler teknik yada hukuksal alt yapının öğretildiği bölümlerdir.Bu bölümlerden mezun olanlar ağırlıklı olarak kendi ile alakalı işlerde çalışırlar.Diğer bölüm mezunlarının bu bölümlerle alakalı işleri yapma ihtimali yoktur.Örneğin; Mimarlık, mühendislik ve avukatlık meslekleri bu türden bir iş ailesi içindedir. Fakat iş yaşantısında bulunan ve büyük bir oranı oluşturan diğer iş ailelerinde hangi bölümden mezun olduğunuz önemli değildir. Bir muhasebecinin veya bir satışcının hangi bölümden mezun olduğu hiç önem arz etmez. Bir işletme mezunu satınalma, satış, muhasebe, pazarlama, insan kaynakları gibi bölümlerde çok rahatlıkla çalışabilir. Yada teknik bir okuldan mezun olan bir elektrik mühendisi arge, yazılım, muhasebe gibi herhangi bir bölümde çalışabilir. Teknolojik gelişmelerin ışığında son yirmi yılda doğan bir çok meslek bu işlere vereceğimiz en büyük örneklerdendir. Bir sosyal medya uzmanı veya bir oyun geliştirme uzmanı bu türden bir meslek dalı haline gelmiştir.

Umutsuzluğa kapılmadan meslek tercihleri adaylar tarafından yapılmalıdır. Önemli olan hangi bölümden mezun olduğunuz değildir. Önemli olan sizin yetkinliklerinizi, yeteneklerinizi ve niteliklerinizi gösterebileceğiniz bir işte çalışmanızdır. Kendinizi sınırlamayın! Bu sizin önünüzü açacaktır.

Özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, sizi ifade ediyor olabilmesidir. Kendinizi ifade edebilmeniz için özgeçmiş öncelikle zaman kavramı üzerine kurgulanır. Temel olarak iki zaman dilimi ile yazılır. Bunlar geçmiş ve gelecek zamandır. Geçmiş zaman dilimi sizin bulunduğunuz zamana kadar ki birikimlerinizi, yetkinliklerinizi ve niteliklerinizi içerirken, gelecek zaman da ise hedeflerinizi ve tam şuandan başlayarak sonra ne yapabileceğinizi ifade ettiğiniz kısımlar yer alır. Son zaman ise alışkanlıklarınızın ve değişmeyen bilgilerinizin yer aldığı geniş zamandır.

Özgeçmişte dikkat edilmesi gereken ikinci özellik ise yazım karakteri ve tasarımdır. Bir mülakat esnasında kendinizi anlatmak için yarım saatiniz vardır. Ama o mülakata gidebilmenizi sağlayan özgeçmişin ön elemeden geçmesi için ise yalnızca bir kaç dakikanız vardır.Bu nedenle yazım dili kurallarına uyarak yazmak ve anlaşılır bir tasarım kullanmak gerekmektedir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken özellik ise resim faktörüdür. Başvurduğunuz pozisyondan bağımsız olarak resminize özen göstermelisiniz. Plajda, bir kaç kişinin bir arada olduğu (aday hangisi olduğu belli olmayan) veya animasyon karekterlerinin bulunduğu resimler bulundurmak, özgeçmişiniz ne kadar iyi olursa olsun elenmek için bir iyi bir neden olacaktır.

Dördüncü özellik ise özgeçmişteki bilgiler ulaşılabilir olmalıdır. Yani yalan ifadelerde bulunmak veya ulaşılmayacak referanslar yazmak özgeçmişte yapılan en büyük hatalardır. Tabiki buradaki örnekler çoğaltmak mümkündür.

Beşinci özellik ise önyazıdır. Önyazıdaki en önemli durum ise hitap sanatı ve tekrar olmayan bilgilerinizin yer aldığı bilgilerin olmasıdır. Hedeflerinizi, yapabileceklerinizi veya neden görüşmeye çağrılmak istediğinizi bu kısımda belirtmelisiniz.

Özgeçmişteki dikkat etmeniz gereken son özellik ise; elden teslim ettiğiniz özgeçmişinizin altına muhakkak bir imza atmanızdır. Bu sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

(Bu soruyla ilgili daha geniş bilgiyi ve örnek uygulamaları yazılar kısmından takip edebilirsiniz.)

Mülakat esnasında nasıl davranılması gereklidir?

Bir çok kaynaktan bu soru ile ilgili cevap bulunmaktadır. Genellikle katı kuralların çizilmeye çalışıldığı yazılar ve tavsiyelerden kaçınmanızı öncelikle tavsiye ederim. Şunu bilmenizi isterim, mülakat yapan kişi binlerce kişi ile görüşme yaptığından dolayı belli bir zamandan sonra bir çok ayrıntıya dikkat etmektedir. Bu nedenle mülakat esnasına hazırlık son derece önemlidir. Temel yaklaşımız şekillendirecek davranışlarınızı belirlemede empati kurmak son derece önemlidir. Yani şu şirkete mülakata gideceğim ve ben orada bu mülatı yapacak kişi olsam karşımdaki adayın şöyle giyinmesini isterdim. Şunları anlatmasını isterdim gibi empatik düşünceye yaklaşmanız her zaman lehinize olacaktır.

Empatik düşünce yapısı içinde en az açık en çok etkileme sanatını konuşturmanız gereklidir. Benim burada sizlere tavsiyem şu kuralları uygulayın ve gerisini çok da düşünüp hata yapmayın.

-Görüşmeye en az 10 dk önce gidin. Çünkü son dakika gitmeniz sizi geç kaldım diye heyecana sokacaktır.

-Muhakkak eğer yaratıcılık isteyen bir meslek değilse takım elbise giyin ve uçuk ve algı dışı renklerden kaçının. Aksesuarlarıınız etkili ve takımınızla uyumlu olsun.

-Prezantasyonunuzda vucüt gerekliliklerinize dikkat edin. Tıraş olun, saçlarınızı düzenleyin, vucüt kokunuzu yok eden deodarantlar kullanın. Ağır kokulardan sakının.

-Selam vermekten ve tebessüm etmekten kaçınmayın. Yüksek kahkaha atmamaya özen gösterin.

-Tekrarlı cümleler kurmayın. Aynı kelimeyi birden çok kullanmamaya özen gösterin.Çünkü zamanınız değerlidir. Aynı zamanda tekrarlı cümleler karşınızdaki insanı farklı düşüncelere sokacaktır.

-Geçmiş deneyimlerinizdeki olumsuz bilgileri aktarırken dikkatli olun. Karalama imlaları kullanmayın.

-Özgeçmisinizde yer almayan sizinle ilgili verileri paylaşın.

-Kronolijik bir sıra ile kendinizi anlatın.

-Beden dili önemlidir. Bunun için bana kalırsa profesyonel eğitime de gerek yoktur. (Son zamanlarda hep birbirinin aynı adaylar karşımıza çıkmaktadır.) Kendiniz olun.Karşınızdaki kişiden ne uzak durun nede çok yakın, konuşun ve samimi olun, inanın bu kadarı yeterli olacaktır.

-Ses çıkartan topuklu ayakkabılardan uzak durmaya çalışın.Hızla, küpe gibi vucüt aksesuarlarında ölçülü olun.(Yaratıcılık pozisyonlarında kullanılabilir.)

-Heyecanınızı bastırmaya çalışmayın. Bunu düşünmek sizi daha çok heyecanlandıracaktır. Bunun yerine heyacanlı olduğunuz bir cümle kurun. Bu cümle sizi çok rahatlatacaktır.

-İçecek isteme olayı bir mülakat efsanesidir. Burada iki temel kural vardır. Uçuk bir içecek istemeyin. Rahat içebileceğiniz ve sürekli bunu istedim ama içemedim demeyeceğiniz bir şeyler isteyin yeterlidir. Gerekirse içmeyin. Önemli olan nezaketi geri çevirmemektir.Amaç kendinizi anlatmanızdır. Kendinizi anlatmanıza engel olan herşeyi bir kenara bırakın.

-Size sorunlan soruların hepsine cevap verin. Kısa evet/hayır cevaplardan ve çok uzun hikayelerden de kaçının.

-Çıkarken tokalaşın.Ne zaman cevap alabileceğinizi sorun.

 

Yeni işe başlayan adayların yapması gerekenler nelerdir?
Deneyimli yada deneyimsiz tüm adaylar yeni işe başladıkları işletmede her zaman bilgilerini kontrol etmek ve koordine etmek zorundadır. Herkesin bildiği klasik şunu yapın bunu yapın cümleleri burada yazmaktansa önemli bilgileri burada sizinle paylaşmak isterim.

-Bir not defteri edinin. İlk zamanlar öğrendiğiniz her şeyi ileride siz yapacaksınız. İlk zamanlar bilgi karmaşası çok olduğundan muhakkak düzenli not alın. Ayrıca insanlara sürekli aynı soruları sormanız sizi ve size karşı bakış açısını olumsuz etkileyecektir.

-Organizasyon yapısını keşfetmeye çalışın. Bu size büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

-Telefon listesini hemen edinin. Bu liste size organizasyon yapısınıda keşfetmenize neden olacaktır.Telefonları "Alo" diye açmayın. Onun yerine "Buyrun ben....," veya en azından "Efendim" diye açın.

-Hitap önemlidir. Samimi olana kadar herkese bey ve hanım diye seslenin.

-Çalışma saatlerine dikkat edin.

-Size verilen çalışma alet ve cihazlarını her boş zamanınızda öğrenmeye ve tekrar etmeye çalışın. Bilgisayarda internete girmek yerine alıştırma yapın. Örneğin paket programları öğrenmeye çalışın.Eğer bir makine kullanıyorsanız. Makine ilgili ayrıntıları öğrenmeye çalışın.

Kurumsal şirket mi, kurumsal olmayan şirket mi?
Herkese göre bu sorunun cevabı kurumsal bir şirkettir. Ben burada sizi şunu tavsiye ederim. Mutlu olacağınıza inandığınız bir şirket. Öyle kurumsal olmayan şirketler vardır ki, oralarda çalışmak bir çok insanı mutlu etmektedir. Şimdi herkesin aklına şu soru gelecek o zaman cevap nedir?. Sizlere tüm samimiyetim ile bu tercihinizi şu şekilde yapmanızı söyleyebilirim.

-Özlük haklarınızı tam alabileceğiniz, (Sigorta ve vergilerinizin tam olarak ödendiği, maaşınızın zamanında yattığı bir yapı)

-Eğitime, kariyere ve performansa öncelik tanıyan,

-Yaşam tarzınıza önem veren,

-Şeffaf ve demokratik bir yapıya sahip,

bir şirket, çalışılacak bir şirkettir.
.................................... Ana Sayfa Kurumsal Eğitimlerimiz Hizmetlerimiz Etkinliklerimiz Yazılar Fotoğraflar Bağlantılar Referanslar İletişim
 

 

Hakkımızda
Basında Biz
Katılımcı Görüşleri
Kurumsal Eğitimler
Bireysel Eğitimler
Online Eğitimler
İnsan Kaynakları Uzmanlık Programı
Danışmanlık
İş Sağlığı ve Güvenliği
Alt İşveren
Üniversite Etkinlikleri
Eğitim Etkinlikleri
Seminerler
Kongreler
Köşe Yazıları
İstatistikler
Eğitim Resimleri
Kongre Resimleri
Seminer Resimleri
Yasal Mevzuatlar
Kariyer Siteleri
Günlük Gazeteler
İnsan Kaynakları Videoları
İnsan Kaynakları Kitapları
Resmi Gazete
Sorular ve Cevaplar
Önelim Notlar
Kişilik Testleri
Bireysel Referanslar
Kurumsal Referanslar
Adres
Telefon
Faks
Sosyal Medya
 
  Balanced Scorecard, Balanced Scorecard Eğitimi, Profesyonel İnsan Kaynakları, Profesyonel Yaklaşım, İnsan Kaynakları, İnsan Kaynakları Yönetimi, Eğitim, Kariyer, Performans, Zaman Yönetimi, Norm Kadro, İş Sağlığı, İş Güvenliği, Yasal Mevzuat, Danışmanlık, Endüstriyel İlişkiler ,Seçme ve Yerleştirme, İşe Alma, İşe Giriş, Alt İşveren, Özlük İşleri, Yetenek Yönetimi, Profesyonel Özgeçiş (CV) Örnekleri, Profesyonel Ön Yazı Örnekleri, Uygulamalı Bordro Eğitimi, İş Kazalarını Önleme Eğitimi, İş Kanunu Eğitimi, Sosyal Güvenlik Kanunu Eğitimi, Kariyer Yönetimi Eğitimi, Risk Değerlemesi Eğitimi, Gebze İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi, Kocaeli İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi, İstanbul İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi, Sakarya İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi
  Copyright © 2013 Tüm hakları saklıdır,imtiyaz sahibi Profesyonel Yaklaşım İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti.. All Rights Reserved.